top of page

Hakkında

Sühan Ayhan ve Müzik

Kişisel ilgi alanları arasında müzik ve fotoğrafçılık bulunan Sühan Ayhan, müziğe ortaokul yıllarında başladı. Üniversite yıllarında Orkun Yazgan, Dr. Selim Öncel ve Dr. Efsun Öztürk ile biraraya gelerek "Grup Günışığı"nı oluşturdu ve bu grupla 1990 yılında TRT Ankara Radyosu’nun açtığı yarışmada Grup dalında birincilik ödülü aldı. 1991 yılında TRT Altın Anten Şarkı Yarışması’nda Can Atilla’nın “Son Çizgiler” adlı eseri ile yarıştı. Efsun Öztürk’ün ayrılması ile grup yoluna "Grup S.O.S". olarak devam etti. 1995 yılında TRT Altın Anten Şarkı Yarışmasında, Orkun Yazgan’ın “Beni Özleme” adlı eseri ile yarıştı ve 4. oldu.

Grup S.O.S, 1996 yılında Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finallerinde Suat Yıldırım’ın “Sevgiyle” adlı eserinde solist Zeynep Poyraz’a arka vokal olarak yer aldı. 1997 yılında ise bu kez Pınar Karakoç ve Grup S.O.S. olarak Erdinç Tunç’un “Sen Nerede Ben Orada” adlı eseriyle yarışarak ikinci oldu. 2000 yılında ise Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finalinde, Pınar Ayhan ve Grup S.O.S. olarak, müziği kendisine ait olan “Yorgunum Anla” adlı eser ile yarıştı ve birinci oldu. Ardından 13 Mayıs 2000’de Stockholm, İsveç’te düzenlenen 45. Uluslararası Eurovision Şarkı Yarışmasında Türkiye’yi temsil etti ve 24 ülke arasında 10. sırayı elde etti. 

Ferhat Göçer’in ilk albümünde yer alan “Aşkların En Güzeli” adlı şarkı, Dr. Sühan Ayhan ve Dr. Ferhat Göçer’in ortak eseridir. Dr. Sühan Ayhan, müzik alanındaki çalışmalarına eşi Pınar Ayhan ile birlikte devam ederek Pınar Ayhan’ın 2012 yılında yayınlanan "Duyuyor musun?" ve 2014 yılında yayınlanan "İkimiz İçin"  adlı albümlerinde besteci olarak yer aldı. Ayrıca 2022 yılında "Kendimce" adlı tekli albümü dijital müzik ortamında yayınlamıştır.

Ardından 2015-2016 yılları arasında eşi Pınar Ayhan'ın internet üzerinden canlı yayınlanan ve bir çok ünlü sanatçının misafir edildiği aylık konserler dizisi olan "Misafir Şarkılar" projesinde yer aldı.

2016 yılından bu yana da eşi Pınar Ayhan'ın "Orada Duruverseydi Zaman""Kemâl" ve "Dinle Çocuk" adlı müzikal belgesel sahne projelerinin yapım yönetim ekibinde yer almaktadır.

Dr. Ayhan, evli ve 2 çocuk babasıdır.

DC_SM_1920x1080.png

Müziğin hayatına yön verdiği bir hekim: Sühan Ayhan

16 Eylül 2013

 

Estetik Cerrahi, Mikrocerrahi, Estetik ve Rekonstrüktif Meme Cerrahisinde yaptığı başarılı çalışmalarla bilinen Prof. Dr. Sühan Ayhan, gitarı eline aldığı günden Eurovision’da Türkiye’yi temsil etmelerine kadar yaşadıklarını Hekim Postası okuyucularıyla paylaştı.

bottom of page